עמותת רעים מתנדבים למען משפחות בהוד השרון

קמחא דפסחא – מדוע אנו תורמים דווקא בחג הפסח?

אנחנו תמיד זקוקים למתנדבים נוספים שיסייעו באריזת סלי המזון למשפחות הנזקקות בהוד השרון ובחלוקתם

תרמו לעמותת רעים

אנחנו מקבלים בתודה תרומת מוצרי מזון וכן תרומות כספיות שבעזרתן אנו רוכשים מוצרים לחלוקה למשפחות הנזקקות בהוד השרון

Please reload

בספר התודעה שכתב הרב אליהו כי טוב מוקדש פרק שלם למנהג קמחא דפסחא, דהיינו לתרומת מזון לעניים ולנזקקים לקראת חג הפסח. שאלות רבות עולות למקרא מנהג קמחא דפסחא: מדוע אנו נקראים לתרום דווקא בחג הפסח ולא נניח לקראת חג סוכות? מדוע היה מי שהחליט שצריך להוסיף מנהג ספציפי לתרומת מזון בפסח, שכן כל עולם הסיוע לנזקקים כבר מעוגן ומושרש היטב ביהדות תחת מצוות הצדקה? ובכן, כמו בהרבה מקרים אחרים ביהדות, יש הרבה סיבות טובות.

מהו מנהג קמחא דפסחא?

בימים הראשונים לחודש ניסן, החודש בו חוגגים את חג הפסח, גובים "מעות חיטין" מכל בני העיר, כל אחד על פי יכולתו הכלכלית, רוכשים בכסף שנאסף מוצרי מזון, מצות, יין ובשר ומחלקים אותם לעניי העיר, כל אחד על פי צרכיו.

מדוע קמחא דפסחא ולא קמחא דשבועות?

שתי סיבות מרכזיות הביאו את החכמים למסד את מנהג קמחא דפסחא ולייחדו לחג הפסח. הראשונה היא הדגשת חירותו של האדם. הרי ידוע שפסח הינו חג החירות בו יצאו ישראל מעבדות והפכו להיות עם חופשי, וחכמינו טענו שאדם לא יכול להרגיש את חירותו ביודעו שיש בסביבתו, בשכונתו או בעירו, עניים שאין להם אמצעים לקיים את ארוחת החג כהלכתה.הסיבה השניה נעוצה במשפט הידוע מתוך ההגדרה "כל דכפין ייתי ויכול". אמרו חכמינו, אם לא פעל האדם בצורה אקטיבית בכדי לצמצם את העוני והמצוקה בעירו, הוא לא יכול לומר בכנות וביושר את קריאת "כל דכפין ייתי ויכול" שהיא חלק מהגדת פסח.

איך חישבו וגבו את קמחא דפסחא?

בכל מוצאי שבת של ראש חודש ניסן היו יושבים רב העיר ושבעת טובי העיר ומעיינים ברשימת התושבים של העיר, מי בצד התורם ומי בצד הנתרם.הרבה חכמת חיים הושקעה בחלוקת העיר לתורמים ולנתרמים, מנגנון אשר הבטיח שכל תושב ישתייך לאחת הקבוצות, אין אמצע ואין מקרי ביניים. האגדות מספרות על אנשים שביקשו להתחמק מתשלום קמחא דפסחא, או אז, במקום להתווכח איתם ולהטיל עליהם סנקציות, פשוט אמרו להם "אין בעיה, אתם תשתייכו לקבוצת המקבלים" ואז, אלמנט הבושה עשה את שלו, והם מיד תרמו כסף על מנת שלא להשתייך לקבוצת הנתרמים.

עוד נתנו את דעתם חכמי דורות העבר על זהות החייבים בתשלום (כמה זמן נדרש להתגורר בעיר עד שאתה נחשב "תושב"). איפה צריך לשלם אדם הגר בעיר אחת ומנהל את עסקיו בעיר אחרת (רמז: בשתי הערים) ועוד כהנה וכהנה כללים.

תפקידן המיוחד של הנשים בקמחא דפסחא

תפקידן של נשות העיר היה באופן מסורתי אפית מצות לעניי העיר. הן היו מתכנסות, חבורות חבורות, מכינות בצק, לשות ואופות מצות שאחר כך חולקו, לצד מצרכי מזון נוספים, לעניי העיר.

קמחא דפסחא וכבוד האדם

דגש מיוחד ניתן לאופן חלוקת המזון שנרכש כתוצאה מאיסוף הכספים במסגרת קמחא דפסחא על מנת שלא לפגוע או לבייש איש מהנזקקים ומקבלי התרומות. חלוקות המזון והמצרכים היו מתבצעות באישון לילה ובעילום שם ותוך הפגנת רגישות, כבוד ורעות הדדית של תושבי העיר לענייה.

קמפחא דפסחא ועמותת רעים

עמותת רעים נוסדה במטרה לסייע למשפחות נזקקות בהוד השרון בדרך של חלוקת סלי מזון. עמותת רעים מחלקת סלי מזון בתדירות של פעמיים בחודש ואילו בראש השנה ובפסח מחלקת העמותה בנוסף סלי חג מיוחדים. בכך למעשה מקיימת עמותת רעים גם את מצוות הצדקה "השוטפת" וגם את מנהג קמחא דפסחא. קראו כאן על פעילותה של עמותת רעים ובואו לתרום את הקמחא דפסחא שלכם.